МЕНЮ
КОШНИЦА

Варовик и котлен камък във водата

Варовикът е една от най-широко използваните скали в дейността на човека. Той представлява бяла седиментна скала, която предимно е съставена от калциев карбонат - CaCO3. Самия калциев карбонат пък е сред най-често срещаните химични съединения, които изграждат скалите, черупките на различни водни животни, охлюви, черупките на яйцата по целия свят и др. 

Интересен факт за калциевия карбонат (CaCO3) е, че при температура 900 - 1000 градуса по Целзий се разлага, образувайки въглероден диоксид (CO₂) и калциев оксид (CaO). 

Именно това е процеса, в основата на който е производството на популярната в строителството негасена вар (калциевия оксид).

Друг интересен факт за калциевият карбонат е, че той е много слабо разтворим във вода, но при наличие на въглероден диоксид във водата се образува така наречения калциев дихидрогенкарбонат - Ca(HCO3), който е значително по-разтворим във вода. 

В този случай варовика (калциевия карбонат) се разтваря във водата и се образува така наречената твърда вода.

При температура над 50 градуса по Целзий варовика в твърдата вода се отлага по вътрешността на тръбите и образува така котлен камък или срещан още като накип.  

Именно котленият камък е един от най-сериозните проблеми за домакинството, промишлеността и множество сфери на живота, в които активно се използва вода. Отлаганията от котлен камък имат множество недостатъци, независимо дали вашата водопроводна система е изградена от метални тръби (стоманени, чгунени, медни, иноксови и др.) или от пластмасови (PVC, PE, HDPE и др.). С времето отлаганията водят до стесняване диаметъра на тръбите и дори до запушването им. 

Освен по тръбната мрежа котлен камък се натрупва и по множество уреди. Един от най-честите проблеми е при електрическите бойлери за отопление на вода. Варовика се натрупва по стените им, по нагревателите и води до намаляване на тяхната ефективност и след това до повреда. 

Котлен камък може да намерите още и в диспенсъри за вода, в кафе машини, при различни видове вендинг машини, перални, миялни машини, самовари, бързовари, нагревателни кани за чай, електрически кани за кафе, водоструйки, парочистачки, професионални кафеавтомати, вертикални и хоризонтални бойлери и много много други. 

Отлаганията на котления камък са изключително вредни за душове, батерии за мивки, кухненски плотове, керамични мивки, мраморни мивки, мивки от естествен камък, мивки от инокс, бидета, тоалетни чинии, за всички видове плочки за баня (теракот, фаянс), за вани, джакузи, басейни, душ кабини, арома вани, вани за хидромасаж, тангенторни вани и много др. 

За съжаление котлен камък може да се образува по всякакви видове повърхности - по стъкло, пластмаса, керамика и всякакви видове метал, а почистването му изисква доста време, усилия, скъпи препарати, които не рядко са доста агресивни, амортизират и дори увреждат почистените повърхности. 

Почистването на котлен камък от бани, тоалетни, кухни и др. помещения е изключително предизвикателство за множество домакини и професионални хигиенисти, които се занимават с поддръжка на чистотата в хотели, заведения за бързо хранене, ресторанти, кафета, спа комплекси, почивни станции, хижи, големи търговски центрове тип МОЛ, къщи за гости изградени по европейски програми, болници, детски градини, училища, старчески домове, аквапаркове, частни домове, апартаменти, резиденции дипломатически, винарни и много др.

Натрупванията на котлен камък са изключително вредни за множество индустриални производства, при които активно се използва вода - минна промишленост, рудодобив, при обработка на черни и цветни метали, при тежката промишленост, при производство на вино и спиртни напитки, при производство на бои, лакове, строителни материали, при производство на консерви, хартия, производство на безалкохолни напитки, автомивки, автомивки на самообслужване, обществени перални и др. 

При тези промишлености котленият камък намалява силно ефективността на машините за производство и води до значителни загуби за предприятията - по-бърза амортизация на машините и увеличаване на разходите за енергия и поддръжка. 

Котленият камък и неговото натрупване са един доста сериозен проблем в агросектора и ландшафтната архитектура. При изграждане на големи професионални напоителни системи натрупалия се котлен камък води до бързо запушване и увреждане на капкообразувателите в оранжериите с капково напояване. Котлен камък се натрупва и по дозаторите за минерални торове, различните видове водни помпи, дискови филтри за вода, електромагнитни клапани и др. 

Котленият камък е пагубен за автоматичните напоителни системи при създаване на модерното вертикално озеленяване на офиси, хотели и офис сгради, частни домове и др. При запушване на микроскопичните дюзи в този специфичен вид напоителна система може за кратки срокове да се стигне до безвъзвратно загиване на декоративната растителност или до сериозно влошаване на нейните декоративни качества.

При насаждения с царевица, слънчоглед, пшеница и др. видове култури се използват големи съоръжения за поливане (електрогатор, алумигатор, минигатор) и прилагане на торене, пръскане с препарати за растителна защита и напояване. Котленият камък запушва дюзите на тези напоителни системи, вследствие на което насажденията не се напояват равномерно или не се наторяват равномерно. Това води до значително влошаване качеството на продукцията и намаляване на добивите.

В ландшафтната архитектура или декоративното озеленяване котления камък също води до влошаване качеството на напоителните системи. Там също не рядко се запушват дюзи на разпръсквачи, клапани, помпи, хидрофорни уредби, контейнери за съхранение на вода за напояване, дюзи на капкови маркучи, дюзи за мъглуване и др.

Поради тази причина намаляването на вредното въздействие на твърдата вода и предотвратяването на натрупванията от котлен камък са от първостепенно значение, което може да спести много време, разходи и дори да увеличи производствения капацитет на дадено предприятие. 

В райони на страната с твърда вода може да премахнете тези проблеми чрез използване на подходящия за вас уред за пречистване на вода от варовик Медиагон. Чрез него ще преустановите образуването на котлен камък, което ще спести много проблеми и много разходи. 

Вижте различните модели уреди за пречистване на варовита вода Медиагон, изберете подходящия или се свържете с наш консултант на посочените телефони. 

Още за варовика и неговото използване.

Варовика като скала намира своето приложение в много сфери, една от най-силните безспорно е строителството. 

Варовиците са разделени на три основни вида - хомогенни, биогенни и кластични. 

Хомогенните варовици са тези, които са се образували (отложили) по химичен път. Характерни са за Североизточна България и се прилагат при изграждане на различни строителни материали. 
Биогенните варовици са доста интересни, те са образувани от останки на различни организми - черупки, различни видове скелетни частици, фитопланктон, зоопланктон и др. Този вид варовици са с доста причудливи форми и не рядко се използват за изграждане на различни облицовъчни плочи в строителството и при създаване на модерни интериорни дизайни.

Кластичните варовици пък са се изградили чрез преотлагане на различни парчета варовик. 

Варовика намира широко приложение при производство на един от най-важните строителни материали - циментът. Прилага се още при производство на гасена вар, негасена вар, различни видове каучукови изделия, бои и др.

От варовици се изработват множество модерни плочи за интериора и екстериора, стъпала за стълбища, первази, кухненски плотове, облицовъчни плочи, дори намира приложение в изкуството при създаване на скулптури, статуи на хора, животни, надгробни паметници и др.